+90 (216) 661 39 00
info@biyosistem.com.tr

Havalandırma

Havalandırma Sistemleri

Gelişen teknolojiyle birlikte kullanılan laboratuvar cihazları ve gereksinimleri de değişmektedir. Çalışma ortamlarının ve koşullarının iyileştirilmesi, insanların sağlığı ve çalışma performanslarına dolaylı yoldan etki etmektedir. Çalışan sağlığı üzerine düzenlenen sempozyumlar, yayınlar ve makaleler daha geniş kitlelere ulaşmakta bunun bir ihtiyaçtan öte gereklilik olduğunu konusunda farkındalık yaratmaktadır. Özellikle laboratuvarlar çalışma ortamlarında kullanılan ve kanserojen etkilere sahip pek çok kimyasal ile kullanıcı sağlığını tehdit etmektedir. Ülkemizde son zamanlarda bu konuda daha bilinçli çalışmalar yapılmakta ve daha çalışılabilir ortamların oluşturulması konusunda gerekli adımlar atılmaktadır.

BİYOSİSTEM MEDİKAL olarak kurumun ihtiyaçlarına yönelik proje bazlı çözümler üretmekteyiz. Uzman kadromuzla gerekli ölçüm ve değerlendirmelerden sonra proje çizimi yapılarak, laboratuvar şartlarına en uygun çözümler sunmaktayız.

Patoloji laboratuvarlarında kullanılan kimyasalların çeşitlilikleri de göz önüne alınarak; kimyasalların ağırlıkları, kaynama dereceleri, birbirleriyle etkileşimlerine göre ilave cihazlar ve saklama ortamlarıyla proje desteklenmektedir.

1-2Merkezi Havalandırma Sistemi

Patoloji laboratuvarlarında kullanılan kimyasal maddelerin çeşitliliğinin fazla olması ve bu kimyasalların birçoğunun havadan ağır olması sebebiyle, bağımsız bir merkezi havalandırma sistemi kurulmalıdır.

İyi planlanmış bir merkezi havalandırma (aspirasyon) sistemi ile makroskopi kabinleri, doku saklama dolapları, çalışma tezgahları, doku takip cihazları, doku gömme cihazları, etüvler, lam boyama ve kapama cihazları, sitoloji alanları ve ayrıca genel laboratuvar ortamlarının kimyasal kokulardan tamamen arındırılması mümkündür.

BİYOSİSTEM MEDİKAL olarak kurumun ihtiyaçlarına yönelik proje bazlı çözümler üretmekteyiz. Uzman kadromuzla gerekli ölçüm ve değerlendirmelerden sonra proje çizimi yapılarak, laboratuvar şartlarına en uygun çözümler sunmaktayız.

 

merkezi_havalandırma_2

merkezi_havalandırma_5merkezi_havalandırma_3  merkezi_havalandırma_4  

merkezi_havalandırma_1

merkezi_havalandırma_6

Havalandırma Kabinleri

havalandırma_kabini_1Yarı Kapalı Doku Takip Cihazları İçin Havalandırma Kabinleri

Yarı ve tam kapalı doku takip cihazları, laboratuvar içinde açık bir kimyasal kaynağı olup, ortama yoğun miktarda gaz yayılmasına sebep olmaktadır.

Bu cihazların, alüminyum kasa içerisinde, arka tarafı kapalı ve üç tarafı sürgü kapılı olacak şekilde kapatılması ve merkezi havalandırma sistemine bağlanması ile ortama gaz ve koku yaymasının önüne geçilmektedir.

Sürgü cam kapılar sayesinde, kullanıcı, kimyasalların değişimini rahatça yapabilmekte ve cihazın her bölümüne erişebilmektedir.

Rutin Boyama, Kapama ve Kombin Cihazları Havalandırma Kabini

Boyama, kapama ve kombin cihazlarda çok sayıda ve farklı tipte kimyasal kullanılmakta ve ağzı açık durumda bulunan bu kimyasallar, ortam havasını olumsuz olarak etkilemektedir.

Bu tip cihazlarda bulunan karbon filtre, kısa sürede tıkanmakta ve özelliğini yitirerek, işlev göremez hale gelmektedir.

Bu cihazların, alüminyum kasa içerisinde, üç tarafı kapalı ve ön bölümü sürgü kapılı olacak şekilde temperli cam ile kapatılması ve merkezi havalandırma sistemine bağlanması ile ortama gaz ve koku yaymasının önüne geçilmektedir.

Sürgü cam kapı sayesinde, kullanıcı, kimyasalların değişimini rahatça yapabilmekte ve cihazın her bölümüne erişebilmektedir.

İsteğe bağlı olarak, havalandırma kabinleri,  paslanmaz çelik masa üzerine konulabilmektedir.

 

 Boyama Kabinleri

Patoloji laboratuarlarında boyama, kapama ve kimyasalların aktarımı esnasında oluşan buhar, hem karşıdan hem de çalışma alanından yapılan emiş sayesinde kullanıcıya ulaşmadan ortamdan uzaklaştırılır. Kabinin içerisinde bulunan eviye ve musluk sayesinde tüm boyama işlemleri kabin içerisinde gerçekleştirilebilir. Kabinin havalandırması merkezi havalandırma sistemine entegre edilebilir.